Blog

Separacja – czym różni się od rozwodu?

Separacja jest dopuszczalna, jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. O zupełności pożycia małżeńskiego pisałam tutaj. W przypadku separacji nie jest wymagana przesłanka trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego. W sytuacji gdy małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Nie przeprowadza wtedy postępowania dowodowego, a także nie ustala…
Czytaj dalej

Czyja wina?

  To zasadnicze pytanie podczas rozstania małżonków. W sentencji wyroku rozwodowego Sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego.   Sąd może orzec, że rozwód nastąpił: z winy jednego małżonka (powoda lub pozwanego) z winy obojga małżonków bez winy któregokolwiek z małżonków Rozwód z ustaleniem winy polega na ustaleniu wyłącznej winy…
Czytaj dalej

Rozwód – Czy to już?

Decyzja o rozstaniu, a w dalszej konsekwencji o rozwodzie jest bardzo trudna. Towarzyszy jej wiele nieprzespanych nocy i wylanych łez. Jednak często jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie narastającego konfliktu małżonków, nierzadko także dla wspólnych dzieci. Pojawia się pytanie: co dalej robić?   W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad dopuszczalnością rozwodu. Polskie prawo przewiduje…
Czytaj dalej